Firma
            Anteny
            Domofony
            Sieci komputerowe
            Instalacje elektryczne
            Poradnik dla inwestora
               Wytyczne dla inwestorów
               Oświetlenie kuchni
               Oświetlenie awaryjne
               Przyłącze
               Pomiary
               Zabezpieczenia
            Referencje
            Galeria zdjęć
            Linki
            Kontakt

       
      Menu Poradnik dla inwestora Oświetlenie kuchni
 

Prawidłowe oświetlenie kuchni musi spełniać 3 ważne warunki:

- równomierność;
- odpowiednia ilość światła;
- barwa światła dostosowana do pomieszczenia.

Pomieszczenia kuchenne już dawno zatraciły swoje pierwot­ne przeznaczenie, jakim było przygotowywanie posiłków. Obecnie kuchnia stała się najważniej­szym elementem każdego domostwa. Staje się też wizytówką całego domu. Zazwyczaj też na jej wyposażenie prze­znaczamy największe środki. Dlatego warto zwrócić uwagę na prawidłowe oświetlenie tego pomieszczenia.
Złe oświetlenie nie dość, że będzie utrudniać nam pracę przy przygotowywaniu potraw, to jeszcze nie zapewni nam właściwego klimatu przy ich spożywaniu. Natomiast prawidłowo oświetlona kuchnia sprawia, że praca staje się o wiele łatwiejsza, a przebywanie w niej znacznie przyjemniejsze. Zastosowanie oświetlenia w różnych punktach pomieszczenia pozwala na regulowanie natężenia oświetlenia światła w zależności od potrzeby -mocne i jasne światło podczas wykonywania prac kuchennych - delikatne światło podczas intymnej kolacji. Prawidłowe oświetlenie pomieszczenia kuchennego musi zapewniać: równomierność oświetlenia, odpowiednią ilość światła oraz barwę dostosowaną do pomieszczenia.
Przygotowanie dobrej potrawy wymaga od gotujacego dużej staranności i koncentracji. Dlatego tak bardzo ważne w kuchni jest zapewnienie odpowiedniego, równomiernego oświetlenia. Ludzkie oko ma zdolność dostosowywania ostrości widzenia do natężenia światła. W przypadku, gdy w pomieszczeniu występuje duża różnica natężenia światła, oczy zmuszone są do ciągłej pracy, co w konsekwencji prowadzi do szybszego męczenia się, a nawet do bólu głowy.
Dobrze oświetlona kuchnia poprawia samopoczucie, a przebywanie w niej nie męczy oczu. Zaledwie kilka dodatkowych punktów świetlnych wzmacnia światło pośrodku pomieszczenia i niweluje cienie na obrzeżach. Równomierne oświetlenie w kuchni jest bardzo trudne do osiągnięcia ze względu na dużą ilość sprzętów kuchennych i mebli. Ponadto górne szafki i półki zawieszone nad blatem roboczym uniemożliwiają jego oświetlenie za pomocą lampy na suficie. W miarę możliwości powinno się oświetlić kuchnię kilkoma lampami, co minimalizuje ilość zacienionych miejsc. W zależności od wielkości kuchni powinna ona być oświetlona dwoma rodzajami oświetlenia: oświetleniem górnym i oświetleniem blatu roboczego. Równie istotne jest to, aby zastosowane lampy wytwarzały światło o dobrej jakości, czyli takie które dobrze oddaje naturalne kolory oświetlonych przedmiotów. Wpływa to korzystnie na wygląd przygotowanych potraw oraz lepsze samopoczucie osób przebywających w kuchni.
W wiekszości jarzeniówek tradycyjnych szczególnie starego typu zdolność oddawania kolorów jest bardzo słaba i wskaźnik Ra dla nich nie przekracza 60 w skali o max. wartości 100. Przy oświetleniu taką jarzeniówką większość kolorów wydaje się niebieskawa. W kuchni ma to kolosalne znaczenie, gdyż montując świetlówki starej generacji praktycznie nie będziemy w stanie określić świeżości niektórych produktów spożywczych np. mięsa. Dobre oświetlenie kuchni nie jest sprawą prostą. Światło powinno być na tyle mocne by było dostatecznie jasno zarówno w dzień, jak i wieczorem. Podstawą dobrego oświetenia jest zastosowanie odpowiednich zródeł światła -  żarówek, świetlówek czy diod LED.

Oświetenie centralne

Zazwyczaj za główne zródło światła służy lampa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia przeważnie na suficie. W ten sposób uzyskujemy równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu.
Jednak taki układ ma także wiele negatywnych aspektów. Przede wszystkim oświetlenie całego pomieszczenia wymaga źródeł światła o dużej mocy. Ten rodzaj oświetlenia jest więc dość kosztowny, biorąc pod uwagę fakt, że w kuchni przebywamy dość długo w ciągu dnia. Ponadto meble w kuchni ustawiane są zazwyczaj pod ścianami, co powoduje ciągłe zacienienia miejsca pracy. Przygotowując posiłki stale jesteśmy zwróceni twarzą do ściany mając lampę za plecami. W ten sposób nie tylko mało efektywnie wykorzystujemy energię, ale także negatywnie oddziałujemy na nasz wzrok, a także zwiększamy niebezpieczeństwo zaistnienia wypadków. Stąd bardzo ważnym jest bezpośrednie oświetlenie miejsca pracy. Dlatego centrane oświetlenie nie może być jedynym, które jest w kuchni. Należy wyposażyć kuchnię w dodatkowe zródło światła. Dodatkowe oprawy oświetleniowe mogą być instalowane niezależnie np. na ścianie czy stojaku, albo wmontowane bezpośrednio w meble kuchenne. Dotychczasowe rozważania nie oznaczają, że w kuchni nie powinno się instalować lampy w miejscu centralnym na suficie. Oświetlenie to jest bardzo istotnym elementem praktycznym niezbędnym w każdej kuchni. Ponieważ ten rodzaj oświetlenia używany jest jednak najczęściej i najdłużej, dlatego wskazane wydaje się tu zastosowanie nowoczesnych wyadowczych źródeł światła, które charakteryzują się dużą skutecznością świetlną.

Oświetlenie blatu

W miejscach gdzie wykonuje się prace kuchenne, czyli nad blatami, przy zlewie i kuchence, należy zamontować dodatkowe oświetlenie - świetlówki, zestaw lampek halogenowych lub LED. Najczęściej montowane są one do spodu wiszących szafek. Bardzo popularne jest podwieszenie bezpośrednio pod szafkami kuchennymi opraw na długie świetlówki (np. philips pentura).

Oświetlenie dodatkowe

Warto również rozważyć możliwość zastosowania dodatkowego oświetlenia umieszczonego w wystającym szczycie wiszących szafek. Stosuje się tu zazwyczaj lampki halogenowe. Ich miejsce powoli zajmują też diodowe źródła światła. Innym rozwiązaniem może być umieszczenie świetlówek na szafkach, co zapewni oświetlenie łagodne dla oczu, a zarazem optycznie podwyższy sufit.

Oświetlenie szafek

Meble kuchenne wyposażone w szafki z przeszklonymi drzwiczkami, można wyposażyć w wewnętrzne lampki, które stworzą przytulną i stylową atmosferę. Dodatkowo światło przydatne jest także w miejscach, w których zainstalowanie stałego oświetlenia mogłoby być kłopotliwe, na przykład w zamykanych schowkach i szafkach z drobiazgami. W takich zakamarkach najlepiej sprawdzają się niewielkie i proste w montażu lampki z diodami LED.

Oświetlenie stołu

Coraz częściej część jadalna połączona jest razem z pomieszczeniem kuchennym. Można ją optycznie oddzielić od miejsca przygotowywania posiłków poprzez zamontowanie oddzielnego oświetlenia nad stołem.
W tym celu najlepiej wykorzystać zawieszane lampy kloszowe, które umieszcza się na wysokości 50-60 cm nad stołem.
Taka wysokość jest optymalna, pozwala widzieć inne osoby bez ich oślepiania. Dłuższe stoły wymagają zastosowania kilku lamp lub jednej wyposażonej w świetlówki liniowe.

 
 
 
 
 
Usługi elektryczne Lublin, El-Plum, instalacje elektryczne Lublin, elektroinstalacje
Profesjonalne bezpłatne statystyki www